top of page
אוטובוס יפן

נסיעה באוטובוס ביפן

hide

עמוד הבית > מידע למטייל > תחבורה > נסיעה באוטובוס ביפן

תכנון מסלול נסיעה

בעוד שבערים צפופות כמו טוקיו ואוסקה תסתמכו בעיקר על רכבות ועל המטרו כאמצעי ההתניידות הראשי שלכם, בערים אחרות כמו קיוטו או קנזאווה - ועוד יותר באזורים הכפריים ביפן - סביר שתצטרכו לעשות שימוש באוטובוסים. נסיעה באוטובוס ביפן עשויה להיתפס כקצת יותר מסורבלת, אולי בשל העובדה שאנגלית עדיין לא הונגשה במערכת במלואה, אך למעשה - היא פשוטה ונוחה. במדריך זה נסביר בקצרה על אופן תכנון המסלול, הנסיעה והתשלום באוטובוס ביפן - שלב אחרי שלב. 

תכנון מסלול נסיעה

תכנון נסיעה באוטובוס אינו שונה מתכנון נסיעה ברכבת, כפי שהוסבר במדריך הזה. הכלי המרכזי בו נעדיף להשתמש יהיה גוגל-מאפס, שכן מלבד תחנות העליה והיעד הוא יציג לפנינו גם את מיקומנו בזמן אמת ויסביר לנו איך לנווט כדי להגיע לתחנת האוטובוס. 

לשם הדוגמא, נניח שאתם בקיוטו סמוך לשוק האוכל נישיקי (Nishiki), ומבקשים להגיע למקדש הזהב המפורסם קינקאקו-ג׳י (Kinkaku-ji). 

הביטו בתמונה מטה. נזין בגוגל-מאפס את נקודת היעד שלנו, נלחץ על ״הוראות״ (Directions) ונבחר את מסלול הנסיעה הרצוי - בד״כ זה יהיה המסלול המהיר ביותר, עם כמה שפחות החלפות. לשם הדוגמא נבחר את המסלול הראשון ברשימה, בו נעשה שימוש באוטובוס מס׳ 101. כמו שאתם רואים בתמונה, האפליקציה מציינת בעבורנו את שם תחנת המוצא (Shijo Karasuma).

תכנון מסלול יפן

נלך ברגל לכיוון תחנת המוצא באמצעות הוראות הניווט.

תכנון מסלול ביפן

נגיע לנקודה בה נמצאת תחנת המוצא על פי המפה, ונחפש אותה בצד המתאים של הכביש - לפי כיוון הנסיעה (לא לשכוח שביפן מכוניות נוסעות בצד שמאל של הכביש). בתחנה תמצאו פעמים רבות לוחות זמנים ומפות שיסייעו לכם להבין אם אתם אמנם נמצאים במקום הנכון. בערים הגדולות בדרך כלל יופיע גם שילוט דיגיטלי או אנלוגי שיציג את שעת הגעתם המשוערת של האוטובוסים לתחנה.

אוטובוס יפן

credit: iloverjoa, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

עליה לאוטובוס

כשהאוטובוס יגיע, לא חייב - אך מומלץ, לוודא עם הנהג או עם נוסעים אחרים בתחנה כי הוא אכן מגיע למחוז חפציכם. אל תתביישו, יפנים שמחים לעזור לתיירים על אף מגבלות השפה. 

עליה לאוטובוס

ברוב הערים ביפן העליה לאוטובוס מתבצעת מהדלת האחורית, והירידה מהדלת הקדמית. אם עליתם על אוטובוס באזור כפרי, רוב הסיכויים שתמצאו צמוד לדלת מעין מכונה אוטומאטית קטנה, ממנה ניתן לשלוף פיסת נייר ועליה מודפס מספר.

אוטובוס יפן

credit: Wakkubox, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

תשלום וירידה

שלפו פיסת נייר אחת עבור כל נוסע ותפסו מקום ישיבה. המספר המודפס על פיסת הנייר מייצג את המספר הסידורי של התחנה בה עליתם, והוא ישמש אתכם לחישוב מחיר הנסיעה באמצעות טבלת מחירים דיגיטלית שממוקמת מעל מושב הנהג. באוטובוסים עירוניים סביר להניח שלא תראו מכונה כזו, משום שמחירי הנסיעות זהים עבור כל תחנה בה עליתם (בקיוטו, למשל, קיים מחיר נסיעה קבוע של 230¥). בכל מקרה - על פי רוב, התשלום באוטובוסים יתבצע בשעת הירידה.

 

לחילופין, אם כבר הנפקתם כרטיס נסיעות נטען (כרטיס IC) ותרצו להשתמש בו, העבירו אותו על קורא הכרטיסים עם עלייתכם. חישוב עלות הנסיעה יתבצע באופן אוטומאטי, שיחסוך מכם את הצורך להתעסק עם טבלת המחירים ועם כסף קטן.

 

הרבה אוטובוסים, בעיקר בערים או באזורים תיירותיים, כוללים מערכת כריזה באנגלית שתציין את שם התחנה הבאה בתור. ליתר ביטחון, אנחנו ממליצים לשים עין אחת על המסלול בגוגל-מאפס ולהיות בהיכון ללחוץ על לחצן ה״עצור״ לפני שתגיעו ליעד.

תשלום וירידה מהאוטובוס

כשאתם מתקרבים לתחנת היעד שלכם, כדאי להתחיל להתכונן עם המטבעות כדי לא ליצור עיכובים מיותרים.

 

אם אתם על אוטובוס בו מחיר הנסיעה מחושב על פי המספר הסידורי של התחנה בה עליתם, השוו את המספר שעל הפתק שלקחתם אל מול המספר המתאים במסך הדיגיטלי שבקדמת האוטובוס. לפי התמונה מטה, למשל, אדם שעלה על תחנה מס׳ 2 צריך לשלם 980¥.

אוטובוס יפן

אם עליתם על אוטובוס עירוני בו מחיר הנסיעה קבוע, הסכום לתשלום יהיה מצוין גם כן על גבי המסך. המספר הגבוה (והעליון בד״כ) מציין את המחיר למבוגר, והנמוך לילד. שימו לב כי תעריף הנסיעה לילד תקף עבור ילדים בגיל 6-11. על פי רוב, ילדים מתחת לגיל 6 לא משלמים על נסיעה בתחבורה ציבורית. 

אוטובוס ביפן

בשעת הירידה, הציגו לנהג את הפתק עם המספר הסידורי שלקחתם והכניסו את סכום הנסיעה המדויק במטבעות בלבד אל תוך פיית התשלום. הירידה, כאמור, מתבצעת מהדלת הקדמית של האוטובוס. 

אוטובוס ביפן

אם אין לכם את הסכום המדויק, אל חשש. ליד הנהג, בכל אוטובוס, מוצבת מכונה אוטומטית לפריטת מטבעות (של 100¥ ו-500¥) ושטרות (1000¥). פשוט מכניסים את הסכום ואוספים את הכסף הפרוט. הנהג יעזור לכם אם תסתבכו. 

אוטובוס ביפן

אם אתם משתמשים בכרטיס נסיעות נטען העבירו אותו בשנית על קורא הכרטיסים, שיחשב וינכה את סכום הנסיעה מהיתרה שלכם. 

אוטובוס ביפן

אם קניתם מראש כרטיס נסיעות חופשי-יומי או דו-יומי (במקומות בהם קיימים), זה הזמן להציג אותו לנהג.

 

זהו זה, כעת חזרו לאפליקציה והשתמשו בהוראות הניווט הרגליות כדי להגיע ליעדכם.

תכנון מסלול ביפן
show
bottom of page