top of page
רכבות יפן

נסיעה ברכבת ביפן

hide

עמוד הבית > מידע למטייל > תחבורה > נסיעה ברכבת ביפן

קניית כרטיס נסיעה

אז אחרי שלמדתם כיצד לתכנן מסלול נסיעה באמצעות גוגל-מאפס ואתר היפרדיה, כעת הגיע הזמן להבין איך אנחנו משתמשים בפועל במידע שהוצאנו, כדי להגיע ליעדנו במהירות ובנוחות. רכבת היא ללא ספק אמצעי התחבורה הנפוץ והנוח ביותר לשימוש ביפן, וסביר כי רוב ההתניידות העירונית והבין-עירונית שלכם תתבצע באמצעותה. בין אם מדובר ברכבות JR, במטרו או בחברות רכבות פרטיות אחרות - השלבים בקניית הכרטיסים, העליה לרכבת ומציאת היציאה המתאימה - נשארים זהים. נסו להשתמש בטיולכם בעקרונות המתוארים מטה. אחרי פעם או פעמיים תבינו את הרעיון, ותוכלו לחסוך זמן התניידות יקר. 

לשם הנוחות, נמשיך את הדוגמא בה נעזרנו במדריך לתכנון מסלול, שם בעודנו בטוקיו רצינו להגיע מתחנת שינג׳וקו למוזיאון האמנות teamLab. כזכור, גוגל-מאפס הציע לנו לבחור מסלול נסיעה הכולל החלפה בין רכבת JR לרכבת פרטית. כדי שהכל יהיה ברור, מומלץ לעבור על הדוגמא קודם שתמשיכו לקרוא.

 

קניית כרטיס נסיעה

אז השגנו את כל המידע לו אנו זקוקים בגוגל-מאפס, מצאנו את תחנת המוצא ונכנסנו פנימה. איך נכנסים מכאן לאזור רציפי הרכבת?

 • אם, כמו בדוגמה, תעשו שימוש בקו שמופעל על ידי חברת JR ויש ברשותכם כרטיס JR פעיל, הציגו אותו בפני עובד התחנה שיושב ב״בוטקה״ או העבירו אותו על קורא הכרטיסים (במידה ואכן הכרטיסים הפכו למגנטיים כפי שתוכנן) והיכנסו. עוד על שימוש בכרטיסי JR קראו כאן.

 • אם אתם מעוניינים להשתמש ב- IC Card (כרטיס נסיעות נטען - ה״רב-קו היפני״) פשוט גשו לשערי הכניסה לרציפים, העבירו אותו מעל קורא הכרטיסים והיכנסו פנימה. מחיר הנסיעה הכולל יחושב וינוכה מהיתרה שלכם בהתאם לתחנה ממנה תצאו, ולכן אין צורך להסתבך ולחשב את העלויות בעצמכם. אם עדיין לא הנפקתם כרטיס כזה, אנחנו ממליצים בחום לעשות את זה עכשיו - הוא יקל עליכם את החיים ביותר ממובן אחד. הנפקתו אפשרית כמעט בכל תחנה.

IC כרטיס
 • אם אין לכם זמן כעת, תצטרכו לרכוש כרטיס רגיל. גשו למכונות הכרטיסים והביטו מעליהן, שם תתעמתו פנים אל פנים עם מפה שנראית בערך ככה:
מפת רכבות יפן

לא להיבהל. גוגל-מאפס אמנם נותן לנו מידע רב והוא סיפר לנו קודם מה מחיר הנסיעה הכולל, אבל לעתים, כמו בדוגמא שלנו, אנחנו עוברים בין שתי חברות רכבות שונות ואז נצטרך לוודא כמה אנחנו משלמים על כל אחד ממקטעי הנסיעה בנפרד.

 

בואו נצלול פנימה. איך קוראים מפת רכבות ביפן?

מפת רכבות יפן
 1. הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להבין איפה אתם נמצאים. חפשו במפה את החץ האדום הגדול שמצביע על התחנה הנוכחית, בדוגמא שלנו - תחנת Shinjuku.

 2. מצאו את קו הנסיעה שלכם לפי ההוראות של גוגל-מאפס. קו הנסיעה צריך לצאת מתחנת המוצא, ובדוגמא שלנו אין מה להסתבך משום שכמו שאתם רואים - מתחנת Shinjuku יוצא רק הקו המעגלי הירוק (קו Yamanote). מקרא הכולל את צבעי הקווים ושמותיהם יופיע בדרך כלל בחלקה התחתון של המפה. 

 3. הבינו מהו כיוון הנסיעה. גוגל-מאפס נותן לנו את כיוון הנסיעה הכללי (בדוגמא: כיוון Shinagawa) אז כל מה שצריך לעשות זה לחפש אותו על המפה. בדוגמא הנוכחית, תחנת Shinagawa נמצאת מימין לתחנת המוצא.

 4. מוצאים את תחנת היעד. נקפוץ במבטנו מתחנה לתחנה עם כיוון הנסיעה עד שנמצא את תחנת היעד שלנו. כזכור, בדוגמא שלנו נרצה לרדת בתחנת Osaki, שהיא התחנה השביעית מימין למיקומנו הנוכחי.

 5. מבינים את מחיר הנסיעה. המספר המצוין ליד שם תחנת היעד הוא מחיר כרטיס הנסיעה ממיקומכם הנוכחי ועד אליה. אנחנו יורדים בתחנת Osaki ולכן נקנה כרטיס על סך 160¥. 

עכשיו, כל מה שנותר זה לקנות כרטיס נסיעה. תפסו את אחת המכונות שמתחת למפה והחליפו את התפריט לאנגלית (כפתור ימני עליון).

כרטיסי רכבת יפן

בטור הכפתורים השמאלי, בחרו באיור התואם את הרכב הנוסעים בקבוצה שלכם (מבוגר אחד, שני מבוגרים, מבוגר וילד וכו׳) ובלוח המספרים שבמרכז המסך בחרו את סכום הנסיעה הרלוונטי לכרטיס בודד, (בדוגמא - 160¥). 

 

הכניסו את סכום הכסף שמופיע על המסך במטבעות או בשטרות לפתחים המיועדים (הזדמנות מצוינת להיפטר מכסף קטן!). כל המכונות מקבלות מטבעות בסכומים של 10, 50, 100 ו-500 יין, ושטרות בסכומים של 1,000, 5,000 וברובם המוחלט של המקרים גם 10,000 יין. תקבלו עודף מדויק בחזרה. 

מכונת כרטיסים יפן
עליה לרכבת

קחו את כרטיסי הנייר ואת העודף מהמכונה. חשוב לא לאבד את הכרטיס עד סוף הנסיעה, כדי שתוכלו לצאת משערי היציאה בלי בעיה.

מציאת הרציף ועליה לרכבת

גשו לשערי הכניסה והעבירו את כרטיס הנייר בפתח המיועד. הכרטיס יוחתם בתאריך ובשעה ויצא בצד השני של השער, אז אל תשכחו לקחת אותו איתכם.

תחנת רכבת יפן

זהו זה, אתם בפנים. שם המשחק כעת הוא ״עיניים למעלה״: חפשו שלט גדול הנושא את שם הקו שעליו אתם צריכים לעלות (בדרך כלל השלט יופיע בצבע הקו), עליו כתוב כיוון הנסיעה המתאים. בדוגמא - קו Yamanote הירוק לכיוון Shinagawa, שיוצא מרציף מס' 14. 

תחנת רכבת יפן

שימו לב לא להתבלבל ובטעות לעקוב אחרי הקו המתאים אך לכיוון הנסיעה ההפוך.

בטיולכם תגיעו לתחנות בהן שמות הקווים ומספרי הרציפים יופיעו על שלטים דיגיטליים:

תחנת רכבת יפן

היעזרו בהם ומצאו את שם הקו, כיוון הנסיעה והרציף המתאים ממנו תצא הרכבת. כשתגיעו לרציף חפשו את אותו שלט גדול הנושא את שם הקו וכיוון הנסיעה. מצאתם? סימן שאתם במקום הנכון.  

עוד דרך לוודא שלא טעיתם ברציף היא בעזרת השלט המציג את שמות התחנה הנוכחית, הקודמת והבאה (בדוגמא שלנו, אם תוודאו באפליקציה תראו שהתחנה הבאה במסלול אכן נקראת Yoyogi). 

תחנת רכבת יפן

מעליכם, שלטים דיגיטליים יציינו את שעת הגעת הרכבת הבאה.

תחנת רכבת יפן
נסיעה ברכבת

תפסו את מקומכם בתור העליה לקרונות, לפי הסימונים על הרצפה, ועלו על הרכבת כשהיא מגיעה. לא לשכוח: קודם כל נותנים לנוסעים לרדת ואחר כך עולים בעצמנו! (ביפן מיישמים נוהג זה היטב). 

טיפ למתקדמים: בשעות העומס כדאי לנסות לעמוד בתור לקרונות הראשונים או האחרונים, שהם, על פי רוב, פחות עמוסים מאחרים.

נסיעה ברכבת

ברכבות עצמן פועלת כריזה ביפנית ובאנגלית, ולפעמים גם בשפות נוספות כמו סינית וקוריאנית. כדאי לשים אליה לב תוך שאתם נעזרים במסך המציג את מסלול הנסיעה והתחנות אותן עברתם.

רכבות ביפן

הנה כמה כללי אתיקה בסיסיים לנסיעה ברכבת, שכנראה נכונים לכל מקום בעולם אבל נשמרים בקפדנות יתרה ביפן:

 • הימנעו משיחות רועשות, או בכלל מיצירת רעש שעשוי להפריע לנוסעים אחרים. כמו כן יש להימנע משיחות טלפון לא דחופות.

 • אכילה ושתיה בתחבורה ציבורית נחשבת התנהגות לא מנומסת ומפריעה, אלא אם אתם על רכבת שינקנסן בין-עירונית.

 • אם אתם נוסעים עם ציוד רב השתדלו לשבת או לעמוד במקומות שלא יפריעו לשאר הנוסעים, והימנעו מלהניח תיקים על המושבים שלידכם, בייחוד בשעות העומס.

 • השתדלו שלא לשבת במושבים המסומנים כמושבים ״מיוחדים״ (השמורים למבוגרים, נכים, נשים הרות וכו׳) אם אתם לא באמת זקוקים להם. אם כן התיישבתם, פנו אותם כשראיתם אדם הזקוק להם יותר מכם!

yusenseki.jfif
 • רכבות עירוניות רבות כוללות קרון או שניים המיועדים אך ורק לנשים, כדי לצמצם פגיעה אפשרית ממטרידנים. גברים - שימו לב לקרונות המסומנים בורוד והימנעו מלעלות אליהם.

woman only.jpg

credit: Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

החלפת רכבת

נסיעות בערים הגדולות ביפן ידרשו מכם פעמים רבות לבצע החלפה בתחנות ביניים. החלפה כזו יכולה להיות בין קווים שונים של אותו אמצעי תחבורה (למשל: החלפה בין שני קווים שונים של חברת JR; החלפה בין שני קווים שונים של המטרו בטוקיו), או בין אמצעי תחבורה שונים (החלפה בין קו JR לקו מטרו; החלפה בין רכבת לאוטובוס).

 

 • ככלל, אם אתם מחליפים בין קווים שונים של אותו אמצעי תחבורה לא תצטרכו לצאת מהתחנה, וברוב רובם של המקרים לא תצטרכו אפילו לצאת מחוץ לאזור הרציפים. פשוט הביטו למעלה על השלטים וחפשו את שם הקו והכיוון המתאימים להמשך המסלול. פשוט וקל.

 • אם אתם מחליפים בין אמצעי תחבורה, תצטרכו ככל הנראה לצאת מאזור הרציפים (אלא אם החברות חולקות את אותם פסי רכבת), ובמקרים מסוימים גם לצאת מהתחנה עצמה וללכת אל תחנה סמוכה אחרת. גם במקרה זה כלל האצבע נשמר - עקבו אחר השלטים שיכוונו אתכם לאמצעי התחבורה/קו הנסיעה אותו אתם מחפשים. מעבר בין תחנות מופיע בבירור גם על גבי המפה באפליקציית הגוגל-מאפס.

 

בדוגמא שלנו, תחנת הביניים אליה הגענו נקראת תחנת Osaki, שהיא אותה תחנה ממנה יוצא אמצעי התחבורה והקו הבאים - קו Rinkai (הפרטי) לכיוון Shin-Kiba. נעקוב אחר השלט המתאים עד שנגיע לאזור היציאה מרציפי הרכבות של חברת JR. נכניס לפתח היעודי שבשער את כרטיס הנסיעה ששמרנו ונצא מצדו השני (לחלופין, נעביר מעל קורא הכרטיסים את כרטיס ה״רב-קו״ שלנו, שיחשב וינכה בעצמו את הסכום המתאים). 

בסמוך, מוצבות מכונות לרכישת כרטיסי נסיעה לקו Rinkai. נחזור על הפרוצדורה המתוארת מעלה לרכישת כרטיס נסיעה, ניכנס בשער, ונמצא לפי השילוט את הרציף בו עוברת הרכבת שמגיעה לתחנת היעד שלנו. נמתין לרכבת שנוסעת לכיוון המתאים, נעלה עליה ונרד בתחנת היעד - תחנת Tokyo Teleport.

החלפת רכבת
תחנת רכבת ביפן

יציאה מהתחנה

כל הכבוד! הגעתם בשלום ליעדכם. מה עכשיו?

 

1. היעזרו בשילוט כדי למצוא את שערי היציאה והעבירו את כרטיס הנסיעה ששמרתם בפתח היעודי שבשער (או את כרטיס ה״רב-קו״ מעל קורא הכרטיסים).

ניסיתם לצאת והשערים נסגרו עליכם? יכול להיות שקניתם כרטיס בערך כספי שאינו מתאים לנסיעה שביצעתם. למשל, נכנסתם לרציפים בטעות עם כרטיס על סך 170¥ כשבפועל הייתם אמור לקנות כרטיס ב-210¥. אל חשש. סמוך לשערי היציאה תבחינו במכונות המסומנות בכיתוב Fare Adjustment.

יציאה מהתחנה
norikoshi.jpg

credit: Asacyan, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

גשו אל אחת המכונות, הכניסו את כרטיס הנסיעה לפתח היעודי ושלמו את ההפרש שמופיע על גבי המסך. קחו את הכרטיס החדש וצאו איתו משערי היציאה. אותן מכונות יכולות לשמש גם כדי לטעון כרטיסי ״רב קו״ שהתרוקנו. 

2. בחרו ביציאה הנכונה. רוב תחנות הרכבת ביפן כוללות יותר מיציאה אחת - כל אחת מהן תקרב או תרחיק אתכם מיעדכם בכמה דקות, תלוי לאן אתם רוצים להגיע. הדבר תקף במיוחד בתחנות הגדולות, בהן לעתים קיימות עשרות יציאות שמקיפות את התחנה מכל עבר. יציאות מסומנות בדרך כלל בצבע צהוב בוהק והן מלוות בשמות, אותיות, מספרים, או בשילוב של אותיות ומספרים.

תחנת רכבת ביפן

בחירה ביציאה הנכונה עכשיו תחסוך מכם את הצורך להקיף את התחנה מבחוץ ולהתברבר אחר-כך. לעתים קרובות, שם היציאה המומלצת מתחנת היעד תהיה רשומה כאחד הפרטים שמציע לנו הגוגל-מאפס. בדוגמא שלנו הומלץ לנו לצאת מיציאה A שהיא הקרובה ביותר למוזיאון בו אנחנו רוצים לבקר.

תחנת רכבת ביפן
תכנון מסלול ביפן

במקרים אחרים גוגל-מאפס לא ינדב לנו את המידע. מה עושים?

 

 • אפשר להסתכל על המפה באפליקציה ולהבין איפה היעד ממוקם ביחס לתחנה. למשל, בדוגמא שלנו היעד נמצא פחות או יותר ממזרח לתחנה ולכן נבחר ביציאה A הקרובה יותר. 

תכנון מסלול ביפן
 • באזור השערים תלויים בדרך כלל שלטים ומפות שמציגים את היציאות האפשריות ואת האטרקציות ומוקדי העניין המרכזיים סביב כל אחת מהן. בדרך כלל המידע הזה מתורגם גם לאנגלית, אבל גם אם לא - מבט חטוף במפה והשוואה עם האפליקציה יבהיר לכם מהי היציאה המומלצת.

תחנת רכבת ביפן

וזו כל התורה. נשמע כמו הרבה לזכור, אבל אנחנו מבטיחים לכם שאחרי פעם או פעמיים תתרגלו לרעיון, ואפילו תשימו לב לעוד כמה אלמנטים שהופכים את מערכת התחבורה היפנית לטובה ביותר בעולם.  

Anchor 1
bottom of page