top of page
shinto2.png

כשרות ויהדות ביפן

show

עמוד הבית > מידע למטייל > כשרות ויהדות ביפן

שמירה על כשרות במזרח בכלל וביפן בפרט היא עסק לא קל. בניגוד לארה״ב ולמדינות מסוימות באירופה, יפן איננה ערוכה היטב למטייל היהודי שומר הכשרות - מספרם בארץ השמש העולה פשוט לא מצדיק היערכות מסוג זה. חוסר מודעות כמעט מוחלט כלפי מנהגי הכשרות בשילוב עם חיבה לאומית טבעית ל״שרצים״, יכולים להפוך את הביקור ביפן עבור שומרי הכשרות לאתגר שדורש הכנה מראש בשעת תכנון הטיול הקרוב ליפן. מה ואיפה בכל זאת אפשר לאכול? איפה עושים את השבת? כל זאת ועוד תגלו במדריך שלפניכם.

שליחי חב״ד הגיעו עד יפן הרחוקה והתפזרו בכמה ובכמה אזורים, שם, הם מרכזים סביבם קהילות יהודיות קטנטנות ופותחים את ביתם למטיילים ישראלים ויהודים מכל העולם. נכון להיום תמצאו חמישה בתי חב״ד ביפן: (שניים) בטוקיו, קיוטו, קובה ולאחרונה אפילו בטאקאיאמה הרחוקה שבלב האלפים היפנים.

 

בכל הבתים מגישים ארוחות כשרות וטעימות בסופי שבוע ובערבי חג, ורובם גם מפעילים מסעדות כשרות, קייטרינג או משלוחי אוכל כשר בכל ימות השבוע. אם תרצו להצטייד להמשך הטיול תוכלו לרכוש מהם מצרכי מזון כשרים שדי קשה למצוא ביפן. בתי החב״ד כוללים בתי כנסת שם עורכים קבלות שבת ותפילות בחגים, שיעורים משותפים במגוון נושאים והפעלות לילדים. חלק מהבתים אפילו מפעילים מקוואות. וגם אם אתם לא חזקים מי יודע מה בדת -  בית חב״ד הוא מקום מעולה לפגוש עוד מטיילים ישראלים כמוכם וכן ישראלים ויהודים שהשתקעו ביפן, לשמוע מהרפתקאותיהם ולהחליף עצות מועילות על המשך הטיול בארץ הרחוקה.

להלן רשימת בתי חב״ד ביפן:

בתי חב״ד

בית חב״ד ביפן

בית חב״ד טוקיו

בהנהלת: הרב מנדי וחנה סודקביץ׳

   1-5-23 Takanawa Minato-Ku Minato-ku, Tokyo, Japan 180-0074 :כתובת

לינק לגוגל מאפס

טלפון:  81-3-5789-2846+

אתר אינטרנט:  https://www.chabad.jp/?lang=he

מייל: rabbi@chabad.jp

פייסבוק: https://www.facebook.com/chabadjapan

שירותים: ארוחות שישי, שבת וחג (בהזמנה מראש, מבוסס על תרומות); מסעדה כשרה - ״המקום של חנה״, כולל הזמנות אוכל לאיסוף או למשלוח (לחצו כאן); בית כנסת; מקווה (צרו קשר: chana@chabad.jp). 

בית חב״ד טוקיו 

בהנהלת: הרב בנימין ואפרת אדרי

 1-25-18, Sanno, Ota-ku, Tokyo, Japan 143-0023 :כתובת

לינק לגוגל מאפס

טלפון: 03-37727707; נייד: 090-36837707; מחוץ ליפן: 1-212-561-59-69+

אתר אינטרנט:  http://www.chabadjapan.org

מייל: chabadtokyo@gmail.com

פייסבוק: https://www.facebook.com/jewishjapan

שירותים: ארוחות שישי, שבת וחג; אוכל כשר ושירותי קייטרינג כשר (אפשרות לאיסוף או למשלוח. לחצו כאן); מסעדה כשרה - Kosher Delica; מצרכים כשרים; בית כנסת; חדרי אירוח לסופ״שים; פעילויות לילדים. 

בית חב״ד קיוטו

בהנהלת: הרב דוד וחיה פוזנר

Okazaki Tenno cho 30-3 Sakyo-ku, Kyoto 606-8335 :כתובת

לינק לגוגל מאפס

:טלפון: 1-212-561-5969+ (מחוץ ליפן), 075-751-7707 (מיפן); נייד: 090-3684-7707; וואטסאפ

.+81-90-3684-7707

אתר אינטרנט: https://www.chabadkyoto.com

מייל: chabadkyoto@gmail.com 

פייסבוק: https://www.facebook.com/chabadkyoto

שירותים: ארוחות שישי, שבת וחג (בהזמנה מראש, מבוסס על תרומות); הזמנות אוכל כשר; בית כנסת.

בית חב״ד קובה

בהנהלת: הרב שמוליק ובתיה וישצקי

כתובת: Kitano cho, Chou ku 4-12-12 Kobe-shi, Hyogo, Japan 650-0002

לינק לגוגל מאפס

טלפון: 81-90-8482-4770+

מייל: vshmulik770@gmail.com

פייסבוק: https://www.facebook.com/chabadkobejapan

שירותים: ארוחות שישי, שבת וחג (בהזמנה מראש, מבוסס על תרומות); בית כנסת, מקווה. 

בית חב״ד טאקאיאמה

בהנהלת: הרב שלום ורחלי ויספיש

3-chōme-173 Kiriumachi, Takayama, Gifu 506-0004 :כתובת

לינק לגוגל מאפס

  +טלפון: 81-80-4344-1770

אתר אינטרנט: https://www.jewishtakayama.com

מייל: rabbi@jewishtakayama.com

פייסבוק: https://www.facebook.com/ChabadofTakayama

שירותים: ארוחות שישי, שבת וחג (בהזמנה מראש,בתשלום); מסעדה כשרה והזמנות אוכל ומצרכים כשרים; בית כנסת, מרכז מטיילים. 

אוכל כשר

אוכל כשר ביפן

- המשיכו לקרוא עוד על תכנון טיול ליפן במדריך השלם למטייל ביפן

המנעד שסביבו נע המושג ״כשר״ הוא רחב למדי - מאנשים שפשוט נמנעים מלאכול חזיר ופירות ים, ועד כאלו שמתעקשים על חותמת כשרות ספציפית. מבלי להיכנס לדקויות הטיעונים לכאן ולכאן, אספנו לכם רשימה של כמה אלטרנטיבות לבחון טרם נסיעתכם. אם הנושא חשוב לכם, מומלץ בחום להתייעץ עם הרבנים בבתי חב״ד שיתנו לכם טיפים מועילים ויכוונו אתכם מה כדאי לעשות בהתאם להשקפת עולמכם.

  • אכלו בבתי חב״ד ובמסעדות חב״ד: כפי שציינו מעלה, בתי חב״ד מקיימים ארוחות שישי, שבת וחג וחלקם מוכרים אוכל כשר לאיסוף או למשלוח וכן מצרכים כשרים בהם תוכלו להצטייד להמשך הטיול שלכם. שני בתי חב״ד בטוקיו מפעילים מסעדות כשרות - ״המקום של חנה״ (Channa's Place) ו״כשר דליקה״ (Kosher Delica). להזמנת אוכל כשר:

חב״ד טוקיו (סודקביץ׳)

 

חב״ד טוקיו (אדרי)

 

חב״ד קיוטו

 

חב״ד טאקאיאמה

  • הביאו אוכל מהארץ: אלא אם תרצו לבלות את רוב הטיול שלכם סביב בתי החב״ד, כנראה שלא תצליחו להימנע מלהביא איתכם לפחות כמות מינימלית של אוכל מהבית בישראל. שימורים, לחם, מנות חמות, חטיפים, רטבים - כל דבר שהוא משביע וקל-משקל יעשה את העבודה.

 

  • קנו בסופר ובשלו בעצמכם: עבור רוב המוצרים בסופר, גם התמימים ביותר למראה, אין דרך וודאית לדעת אם הם אכן עומדים בהגדרות הסובייקטיביות שלכם ל״כשר״. הדבר נכון במיוחד ביפן, שחוץ מהעובדה שרשימת הרכיבים על המוצרים כתובה כמעט תמיד רק ביפנית, הרבה פעמים מתחבאים מאחורי שמות ערטילאיים כמו ״חומרי טעם וריח״ או ״חומרים משמרים״ רכיבים שאינם כשרים. דרכי ואמצעי היצור של מוצרים מקומיים לעולם אינם עומדים בסטנדרט כשרות כזה או אחר, וייתכן כי כלים ומכונות בהם השתמשו להכנת מוצרים שלא כוללים רכיבים ״בעיתיים״, שימשו גם בפס יצור שכלל שימוש ברוטב צדפות, או רוטב סרטנים, לדוגמה. אין לדעת.

 

מה בכל זאת אפשר לקנות בסופר? ובכן, תמיד אפשר להיצמד למה שכשר בכל מקום, לא משנה איפה אתם נמצאים: פירות וירקות טריים, אגוזים ופיצוחים בקליפתם, קטניות ודגנים לא מעובדים, פסטה יבשה (שהוכנה מקמח ומים בלבד), קמח, ביצים ועוד. רשימה מלאה ושימושית תוכלו למצוא כאן

 

בנוסף, בית חב״ד בטוקיו איגד לרשימה את כל הדגים הכשרים שאפשר לקנות ולאכול ביפן ללא חשש, יחד עם רשימה של דגים ומאכלי ים לא כשרים, ליתר ביטחון. בדקו אותה כאן.

 

אפשרות נוספת היא לחפש את המוצרים המיובאים מארה״ב, אירופה ואוסטרליה ולבדוק אם בחלקם האחורי מופיע אחד מסימני הכשרות המקובלים. חותמות כשרות מקובלות שאפשר למצוא ביפן הן OU ו-OK, אם כי סביר שתוכלו להיתקל גם באחד מהסימנים הבאים:

כשרות ביפן

כשאתם בטוקיו, חפשו את אחד משני הסניפים של רשת הסופרמרקט National Azabu, האחת בשכונת מינאטו (Minato) והשניה בשיבויה (Shibuya). שם, תמצאו מגוון רחב מאוד של מוצרים מיובאים מכל העולם, ביניהם גם מוצרים כשרים רבים כולל חטיפים, שוקולדים, ועוד. 

 

אם אתם מתכננים לבשל מאפס חלק מהארוחות שלכם, הרי שתצטרכו לסחוב איתכם מהארץ גם סיר ו/או מחבת, שמן וסכין חדה לחיתוך. תוכלו להביא איתכם גזיה ולקנות מכל גז בחנויות הטיולים ביפן, אם כי לפעמים מתגלה שמוכרים מכלים בסטנדרט שונה שלא ניתן להרכבה, ולכן מומלץ לשקול לקנות גזיה חדשה ביפן. לאכילה, כלים חד-פעמיים יכולים להיות פתרון טוב וקל (אך מזהם).

  • מסעדות ישראליות (ללא הכשר): מלבד מסעדות חב״ד הכשרות, פועלות בערים הגדולות ביפן כמה מסעדות ישראליות שעובדות ללא תעודת הכשר, אך נוטות להשתמש במוצרים מיובאים מישראל. למי שמקפיד, כדאי כמובן להתקשר ולברר מראש פרטים שעשויים להיות חשובים לכם.

 

 

מסעדת ״שמיים״ (Shamaim), טוקיו 

כתובת: TMビル 2f, 4-11 Sakaecho, Nerima City, Tokyo 176-0006

טלפון: +81339485333

אתר: https://www.shamaimtokyo.com

 

 

מסעדת ״טעים״ (Ta-Im), טוקיו

כתובת: 1 Chome-29-16 Ebisu, Shibuya City, Tokyo 150-0013

טלפון: +81354242990

אתר: https://www.ta-imebisu.com/english

  • מסעדות טבעוניות וצמחוניות: אם אתם נמצאים בצד המחמיר פחות על הסקאלה, מסעדות טבעוניות וצמחוניות (בהן גם מסעדות בישול בודהיסטי - ״שוג׳ין ריורי״) הן אופציה נהדרת שכן אתם נמנעים מיידית מחשיפה לבשר ופירות-ים. במסעדות תמצאו מגוון פרשנויות לשילובים האפשריים שבין ירקות טריים, אורז, טופו ומרקים. שימו לב כי רוב המסעדות לא יחתמו לכם ב-100% שמנה כזו או אחרת לא מכילה איזה רכיב זניח לא-כשר כזה או אחר. כמו כן, פיקוח בבדיקת קטניות מפני הימצאות חרקים, כפי שהכשר דורש, לא קיים אפילו במסעדות בודהיסטיות (שמתיימרות להימנע מפגיעה בכל היצורים החיים, קטנים ככל שיהיו). 

  • מסעדות חלאל: מסעדות חלאל הן עוד אופציה מצוינת במידה שאתם רופפים בכשרות אך מבקשים בכל תוקף להימנע מבשר חזיר, או מהסיכוי שכלי הבישול נגעו בבשר כזה. קיימות לא מעט מסעדות כאלו ביפן, במיוחד בערים הגדולות. תוכלו לזהות אותן בקלות באמצעות לוגו ה״חלאל״ שכתוב בערבית ומופיע בכניסה למסעדות. האנשים הנחמדים בארגון התיירות היפני הלאומי (JNTO) אפילו טרחו והכינו מפה אינטראקטיבית ענקית בה מופיעות מסעדות חלאל רבות, לשימושם של מבקרים מוסלמים (אם כי אנחנו בטוחים שלא יהיה אכפת להם לארח גם סועדים יהודים). בדקו אותה כאן

disappear
bottom of page